Kablo Geri Dönüşümü


Kablolar dışı plastikle kaplı olup içi genellikle bakır maddesinden oluşan ve elektronik işlerinde kullanılan malzemeler arasındadır. Çok fazla değer verilmeyip işlevini yitirenler doğaya bırakabilir. Aslında bunun yerine toplanarak geri dönüşüme verilmesi daha faydalı olacaktır.
Kablo geri dönüşümü diğer maddelere nazaran daha uğraştırıcı olsa da, binlercesi toplanarak ince ve minik parçalara ayrılarak yeniden değer kazandırılır. Kabloların içindeki bakır ve alüminyum maddesi defalarca geri dönüştürülerek yeniden kazanılabilir. Bu özelliklere sahip olduğu için de maddi açıdan oldukça fayda sağlar. Geri dönüşüm öncesinde plastik dış yüzey ile metal iç yüzey ayrı ayrı parçalara ayrılarak incelenir.


Kablo Geri Dönüşümü Faydaları


Kablo geri dönüşümü faydalarının en önde geleni, her yerde ihtiyaç duyulan bu malzemenin israf olmamasıdır. Doğa da bulunan ve çöp gibi atılan kablolar aslında iletken bir özelliğe sahip olduğu için değeri de yüksektir. Bu açıdan parayla satın alınması yerine geri dönüşümü sayesinde pvc, alüminyum, bakır gibi ürünler elde edilir. Ekonomiye yeniden kazandırılması ve çevre kirliliğini de düşürmesi sayesinde karlı bir işlemdir.


Kablo Geri Dönüşüm Aşaması


Kablo kırma makineleri ile bütün metal ve plastik kısımları parçalanır ve iyice soyulduktan sonra birbirinden ayrılır. Daha sonra ağırlığı, sertliği, hacmi gibi özellikleri de iyice ayrıldıktan sonra bakır, hdpe, pvc, alüminyum gibi en uygun olan malzemeye dönüştürülür.