Atık Elektronik Eşya İşleme AEEE


Atık elektronik eşya işleme AEEE Aslında kullanılan ve zamanla ömrü biten elektronik eşyaların ortak adıdır. Örneğin; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi büyük ve kaba eşyalar, bilgisayar laptop, cep telefonları, saç kurutma makinesi, mutfak robotları, süpürge gibi birçok ev eşyaları da bu kategoriye dâhildir. Bu tarz eşyaların toplandığı yerlere ulaştırılması için ve tekrardan geri dönüşümü sayesinde yararlı malzemelere dönüştürülebilmesi için aldığınız yere geri götürebilir veya belediyenin toplama sistemlerine de verebilirsiniz.

Elektronik Atıkların Toplandığı Yerler Nereden Öğrenilir?


Atık elektronik eşya işleme AEEE, yerlerine ulaştırmak üzere nerede toplandığını öğrenmek ve bu sayede daha güvenli bir şekilde teslim etmek gerekir. Elektronik atıkların ayrı ayrı toplanıp toplanmadığı mı sorgulamak genellikle Çevre Koruma ve kontrol Müdürlüğü ile iletişime geçerek olacaktır. Eğer bulunduğunuz yerde belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü de bulunuyor ve sizlere daha yakın bir konumda oluyor ise oradan öğrenmeniz de mümkündür.


Elektronik Eşyalar Ne Zaman Atık Konumuna Gelir?

Her insanın bir ömrü olduğu gibi, eşyaların da bir ömrü vardır. Bu sebeple elektronik eşyalar eğer kullanımını yitiriyor ve artık çalışmaz hale geliyorsa atık olma vakitleri gelmiş demektir. Örneğin buzdolabı tamamen bozulmuş ve ömrü bitmişse ve tamiri mümkün değilse, yeni alınan buzdolabını teslim eden görevlilere eskisini vererek de yetkili yerlere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.