Hurda Katalizör Geri Dönüşümü


Hurda katalizör geri dönüşümü içerisindeki değerli metallerin ortaya çıkarılması açısından oldukça önemlidir. Hurda katalizör aynı zamanda oto katalizör olarak da bilinir. Katalizörler, seramik ve metalik olarak ikiye ayrılan, egzozun gazını daha temiz olarak salgılamayı sağlayan bir parçadır. Araçların içerisinde kullanılan bu malzeme, artık tamir edilemeyecek kadar hasar aldığında ve kullanım ömrünü tamamladığında geri dönüşüm tarafından toplanır.


Katalizör Geri Dönüşümü Nasıl Meydana Gelir?

Hurda katalizör geri dönüşümü yapılmadan önce katalizörün içerisindeki değerli metaller tespit edilir. Bu metallerin tespiti öğütme ve numunelendirme işlemleri ile tamamlandığında geri dönüşüm için gerekli işlemlere başlanır ve metaller kar olarak elde edilir. Madencilik kadar belki de daha fazla kârı olan bu işlem aynı zamanda birçok ürünün üretiminde de fayda sağlamış olur.


Katalizör Başka Nerelerde Kullanılır?


Katalizörler arabalarda bulunan egzoz dumanını daha az zararlı hale getirdiği gibi aynı zamanda bir de endüstriyel alanlardaki bacalardan çıkan zararlı dumanlarda da kullanılır. Bu zararlı dumanların neredeyse yüzde doksanını su buharına ve karbon dioksite çevirir. Bu kadar fayda sağlandıktan sonra işlevini yitiren katalizörler daha farklı faydalar için geri kazanılır. Zira değerli metallere her üründe ihtiyaç olduğu gibi aynı zamanda bütçe olarak da çok fazla fiyata sahiptir. Geri dönüşümü sayesinde hem maddi hem de manevi karlar elde edilir.