Elektronik Atık Dönüşümü

Elektronik atık dönüşümü belki de en çok fayda sağlayan ve kâr elde ettiren geri dönüşüm işlemlerinden bir tanesidir. Her eşyanın belli bir ömrü vardır. Elektronik eşyalar da ömrünü tamamladığında ve işlevini tamamen yitirdiğinde eğer tamiri mümkün olmuyorsa, atık olarak ayrılır. Genellikle kar elde etmek için satılması düşünülür.

Aslında bu esnada en doğru hareket geri dönüşümünün sağlanması için yetkililere teslim edilmesidir. Elektronik atıklar yenisi alındığında mağazaya teslim edileceği gibi, aynı zamanda elektronik atık toplayıcı olan yetkililere de ulaştırılabilir.

Belli aşamalardan geçip parçacıklara ayrılan bu atıklar içerisinden geri dönüşüme müsait olan parçalar ayrılır ve işe yaramayacağı düşünülüp, hiçbir şekilde değerlendirilmeyecek olan parçalar ise imha edilmek üzere yetkili servislere gönderilir.

Hangi Elektronik Malzemeler Geri Dönüştürülür?

Elektronik atık dönüşümü denildiğinde akla ilk gelen evlerde kullanılan veya fabrikalarda kullanılan elektronik malzemeler olsa da, elektrikle çalışan her türlü ürün bu kategoride değerlendirilir. Ürünler geçici olarak yetkili araçlar tarafından toplanır.

Zira elektronik malzemeler çevreye zarar verebileceğinden dolayı güzel bir şekilde muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde uzun yıllar geçtiği halde kendi kendine yok olmayan bu atıklar sadece çevreye değil tüm canlılara da zarar verir bir hale geliyor. Hem bu zararın önlenmesi hem de ekonomiye sağlayacağı fayda düşünüldüğünde elektronik atıkların mutlaka geri dönüşüm yetkililerine teslim edilmesi gerekir.